Zapnout menu

Chata Silvie

Atrakce v okolí chaty

100 m od chalupy se nachází 2 - sedačková lanovka na chatu Paprsek (délka 1000 m), 50 m od chalupy je lyžařský vlek poma (600m). Sjezdovky jsou uměle zasněžovány, pravidelně upravovány, v areálu se nachází jeden z největších snowparků v ČR.

V okolí chalupy jsou strojově upravené běžecké tratě - více na www.chatapaprsek.cz.

V létě

cyklotrasy, horská turistika, houbaření, borůvky.

Možnosti koupání: 

Velké Losiny - nové term.koupaliště, Žulová,  Arcibiskupský lomŠumperk , Jeseník - Priessnitz

Blízká lyžařská střediska: 

PaprsekBrannáSKITECH KunčicePetříkovRamzováStříbrnice Hynčice - Kraličák

 


Turistika

Velké Losiny 35 km TERMÁLNÍ KOUPALIŠTĚ

Informace zde

Staré Město pod Sněžníkem 7 km (informace zde)

V České republice je osm obcí jménem Staré Město, ale jenom jediné z nich je obklopeno věncem hor jako Staré Město pod Sněžníkem. Přirozenou dominantou zdejšího kraje je 1424 metrů vysoký Králický Sněžník se svými hřebeny, které se s nedalekými Jeseníky mohou směle měřit jak divokou a romantickou krásou, tak strmostí svých svahů i výškou svých jednotlivých vrcholů. Rychlebské hory dosahují horou Smrk nadmořské výšky 1125 metrů a v bezprostřední blízkosti Starého Města jsou pahorky a pláně s průměrnou výškou 750 metrů. Nejnižší kóta 465 m n. m. je v ústí řeky Krupé do řeky Moravy. Výškové rozpětí Staroměstska je tedy značné - 959 metrů.

Staré Město pod Sněžníkem se svým okolím je hodnoceno jako nejvhodnější oblast pro rekreaci v ještě zachovalých horských podmínkách. Bezpočet rozsáhlých volných svahů, cesty hlubokými lesy, pěkné přírodní scenérie, úchvatné panoráma hor, vyhlídkové skály a údolní stezky zvou k návštěvě i pohybu milovníky přírody. Svou ideální polohou a malebnou krásou je Staré Město přímo předurčeno k tomu, aby otevíralo tisícům rekreantů vstup do zdejších krásných hor a lesů.

Branná (horská obec) 12 km

Horská obec Branná leží nad stejnojmennou řekou v podhůří Jeseníků v tzv. Hanušovické vrchovině.
Obec je připomínána kolem roku 1282 jako Goldenstein, česky Kolštejn. Vysoko nad údolím říčky Branné, na skalnatém ostrohu byl postaven Kolštejnský hrad. Dodnes tady stojí poměrně dobře zachované zbytky tohoto hradu. Od severu je hrad zakryt rozsáhlým objektem renesančního zámku, jednoho z nejvýše položených v českých zemí vůbec. Na rozdíl od gotického - horního hradu byl nazýván též středním a dolním hradem - zámkem.

Hrad a zámek Branná - prohlídka zámku a hradu zahrnuje renesanční zámecké budovy dolního a středního hradu a zříceninu gotického horního hradu s nádhernými výhledy do okolí, informace zde

Ski areál Branná - nabízí 4 sjezdové tratě, které jsou svojí obtížností vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře. Je tady lyžařský vlek o délce 340 a 380 m a dvousedačková lanovka. Jedna sjezdovka je věnována přímo snowboardistům. Pro nejmenší je tady provazový vlek na mírném svahu.

Ramzová 9 km (osada s významným lyžařským střediskem a lanovkou na Šerák)

Chata Ramzovské sedlo se nachází v malé osadě Ramzová, ležící při silniční a železniční trase Šumperk - Hanušovice - Jeseník. Svým významem však značně převyšuje svou rozlohu: je jedním z výchozích bodů jak pro letní pěší turistiku, tak je i základnou pro vyznavače zimních sportů.
V zimním období je Ramzová vyhledávaným lyžařským střediskem s několika lyžařskými vleky , ale i s velkým množstvím upravených běžeckých tratí.Celý svah na Šerák ( cca 10 ha )je uměle zasněžován !!! Příznivé lyžařské podmínky bývají od listopadu do dubna.
V letním období je velmi oblíbená pěší turistika a stále více se prosazuje cykloturistika, s řadou různých cyklotras.

Smrk 7 km (nejvyšší bod Rychlebských hor)

Kralický Sněžík 19 km (pramen řeky Moravy)

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 - 1424 m.

Lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník leží v malebné poloze na svazích Studničního vrchu asi 2 km od města Jeseník v průměrné nadmořské výšce 620 m, v nejsevernějším výběžku Slezska a Moravy na pomezí Rychlebských hor a Jeseníků.

Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárma Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (www.idnes.cz). Stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou Hrad Karlštejn, Pražský hrad nebo Zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 119 158 občanů.

Chata Paprsek

vítáme Vás na jednom z nejkrásnějších míst oblasti Jesenicka, které se nachází uprostřed hlubokých lesů, na zdravém horském povětří. Horský hotel Paprsek byl postaven roku 1932 přímo "V ráji" - tak se totiž původně nazývalo místo na rozhraní tří horských celků: Hrubého Jeseníka, Rychlebských hor a Králického Sněžníku.

 

 

Sportovní možnosti

Dva vleky v bezprostřední blízkosti chaty:

  • 490 m TLV převýšení 100 m
  • 1 000 m LEITNER převýšení 200m

Jedná se teleskopické vleky s obsluhou.

Provozovatel chaty pravidelně upravuje běžecké tratě v blízkém i vzdálenějším okolí chaty. Sjezdovky patřící k chatě jsou každý den preparovány sněhovou rolbou. Svahy jsou středně obtížné, denně upravené. Perfektní terény pro snowboardy. Běžecké tratě upravené do 30 km.

Ramzová 9 km (osada s významným lyžařským střediskem a lanovkou na Šerák)

Petříkov

Rekreační osadě Petříkov nedaleko Jeseníku se ne náhodou říká „Moravský Kitzbühel“, v němž si výborně zalyžujete od prosince do dubna. V sevřeném údolí obklopeném lesy najdete na severních svazích v nadmořské výšce 780 metrů nad mořem sjezdové tratě vybavené nejmodernějším zařízením na výrobu technického sněhu. Na vrchol sjezdovek vás v našem areálu vyvezou dva vleky dlouhé 700 metrů a 400 metrů.